,

NASZA MIŁOŚĆ WOBEC UBOGICH

Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny, jako „formy pokuty wewnętrznej”.

Jałmużna to forma miłości bliźniego. Słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza „czyn miłosierdzia”. Powodem dawania jałmużny musi być miłość do Boga i bliźniego.

Obowiązek dawania jałmużny dotyczy wszystkich: nie tylko bogatych, ale i tych, którzy sami niewiele posiadają.
Jałmużna to przecież nie tylko dzielenie się dobrami materialnymi – w szerokim sensie chodzi o postawę czynnej miłości chrześcijanina wobec innych ludzi. Przy dawaniu jałmużny nie jest ważne tylko to, ile damy drugiemu człowiekowi
w wymiarze czysto materialnym, ale czy jest to bezinteresowny, prawdziwy dar serca.

Od wielu lat działa przy naszej Parafii jadłodajnia dla ubogich. W większości finansowana jest z Budżetu Miasta Radom, jednak pewną część kosztów pokrywa Caritas Pallotyńska oraz ofiary dobrodziejów i ludzi dobrej woli.

Przez cały ubiegły rok z posiłków korzystało około 160 osób, w tym jedynie kilkanaście kobiet. W większości były to osoby skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Średnio każdego dnia korzystało z ciepłego posiłku około 75 osób. Każdy korzystający może liczyć od poniedziałku do piątku na co najmniej gorącą zupę, kawałek chleba, a raz w tygodniu gotowane jest drugie danie.

Wiele jest osób, które potrzebują korzystać z jadłodajni. Niektórzy nie mają domu, a jedzenia nie mają na czym podgrzać. Często też przychodzą ci, którzy nie mają zbyt wysokich dochodów lub w ogóle nie mają za co żyć. Czasami to ludzie pogubieni życiowo, stojący na bakier z prawem lub uwikłani w różne nałogi.

Jadłodajnia Caritas Pallotyńska, która funkcjonuje przy naszej Parafii wykorzystuje pomieszczenia i wyposażenie wspólnoty parafialnej i pallotyńskiej, korzysta z pomocy wolontariuszy i życzliwych osób. Jeśli chcesz wspomóc działalność jadłodajni lub złożyć ofiarę na jej funkcjonowanie można przekazać jałmużnę wielkopostną lub darowiznę na konto:

Numer rachunku: 59 1240 1789 1111 0010 3698 3198
Właściciel: Caritas Prowincji Chrystusa Króla, ul. Młodzianowska 124, 26-600 Radom
Nazwa banku: Bank Pekao S.A., I O. w Radomiu

Można także do jadłodajni w godzinach 7:00-12:00 od poniedziałku do piątku przynieść różne produkty żywnościowe
o długim terminie spożycia np.: kaszę, makaron, groch, konserwy, mąkę, olej, cukier, ryż, itp..

Można też nabyć w jadłodajni czy sklepiku parafialnym przy wejściu do kościoła dobrą misyjną kawę w ziarnach
lub zmieloną jak również rwandyjska herbatę. W ten sposób wspieramy dobre dzieła charytatywne.

W przyszłą niedzielę, 25 lutego, w naszej parafii po Mszach świętych zbierane będą ofiary na utrzymanie jadłodajni.

Za każdy gest dobroci składamy z góry szczere podziękowanie. Pamiętajmy o słowach Jezusa: „Ubogich zawsze mieć będziecie u siebie” (J 12, 8).

ks. Włodzimierz Osica SAC
Kierownik Jadłodajni dla Ubogich